Sujuva kõne harjutuste kasutusjuhend

Viimati uuendatud 14. aprillil 2021

Kõneravi.ee keskkond sisaldab erilaadilisi interaktiivseid harjutusi kõne arendamiseks. Ühe osa sellest moodustavad sujuva kõne harjutused.

Et sujuva kõne harjutustele ligi pääseda, tuleb Sul end registreerida Kõneravi.ee keskkonna kasutajaks. See on Sulle täiesti tasuta.

Konto loomiseks tee järgmist:

1. Mine Kõneravi.ee pealehele või kogeluse lehele ning leia sealt sisselogimisvorm.

2. Klikka sisselogimisvormil nupul „Loo uus konto”.

3. Avaneb uus leht. Sisesta sellel oma ees- ja perekonnanimi ning e-posti aadress. Tutvu kasutustingimustega ja klikka lõpuks nupul „Loo konto”. Süsteem saadab sisselogimisandmed Sinu sisestatud e-posti aadressile.

4. Mine oma postkasti ning leida sealt Kõneravi.ee’lt saabunud e-kiri. See sisaldab muuhulgas harjutustele ligipääsuks vajalikku personaalset neljatähelist koodi.

5. Mine tagasi Kõneravi.ee pealehele või kogeluse lehele. Sisselogimisvormil sisesta e-kirjast leitud neljatäheline kood ning lõpuks klikka nupul „Sisene”. Süsteem logib Su keskkonda sisse.

Kuidas leida Kõneravi.ee keskkonnast üles sujuva kõne harjutused?

1. Logi Kõneravi.ee keskkonda sisse.

2. Sisselogimise järel näed Sa ekraanil nuppu „Harjuta”. Klikka sellel, et näha harjutuste kataloogi.

3. Ekraanil vasakul näed Sa harjutuste menüüd ning ekraani põhiosas harjutusi vastavalt sellele, millist tüüpi harjutused menüüs valitud. Keri menüüs alla, leia kõige lõpus „Sujuva kõne harjutused” ja tee linnuke selle ette.

4. Ekraani põhiosas näed Sa nüüd sujuva kõne harjutuste üldkirjeldust. Kirjelduse all saad valida, kas soovid harjutuste näidislauseid kuulata mees- või naishäälega. Selle all omakorda näed Sa kuut nuppu, millelt avanevad sujuva kõne harjutused.

5. Sujuva kõne harjutuse avamiseks klikka nupul „Alusta” harjutuse pealkirja juures.

Tee harjutusi vaid koostöös logopeediga, sest tema oskab Sulle öelda, millele täpselt pead Sa harjutusi tehes tähelepanu pöörama. Need harjutused ei ole mõeldud iseseisvaks kasutamiseks.
Tee harjutusi selles järjekorras, nagu need on Kõneravi.ee keskkonnas esitatud (algul esimene, siis teine, seejärel kolmas jne). Iga järgnev harjutus on keerulisem kui eelmine.

Loe esmalt läbi harjutuse alguses olev juhis. Iga harjutus on teistest pisut erinev. Harjutuse juhises on täpselt kirjas, mida Sa tegema pead.

Igas harjutuses kuuled Sa esmalt näidislauset või -lauseid. Mõnes harjutuses on näidislaused sisse loetud kolme erineva kiirusega. Sinu ülesanne on neid lauseid juhistes kirjeldatud viisil ja logopeedi nõuandeid järgides valitud tempos võimalikult täpselt järele korrata.

Lauset kordama asudes klikka nupul „Harjuta” ning lause lõpetamise järel klikka nupul „Kontrolli”. Arvuti mõõdab lause kordamiseks kuluvat aega ning ütleb Sulle, kas Su kõnetempo oli paras, liiga aeglane või liiga kiire.

Sa näed lause kordamise ajal lauset teksti kujul koos progressiribaga ning saad kasutada nii metronoomi takti hoidmiseks kui ka stopperit kulunud aja mõõtmiseks. Abivahendite kasutamine teeb harjutuse Sulle lihtsamaks. Sa saad neid ükshaaval välja lülitada, et harjutust enda jaoks keerulisemaks teha.

Tee harjutusi läbi palju kordi, et kõnetehnikad paremini kinnistuksid. Kui oled harjutusi piisav arv kordi läbi teinud, siis hakka neis õpitud kõnetehnikaid tasapisi oma igapäevaelus (nt koolis) kasutama. Näita neid harjutusi eelnevalt ka oma õpetajale ja klassikaaslastele, et nad teaksid, mida Sa täpselt tegema hakkad.